Udvardy Frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990-2017
 

 
 
 
  kronológiák    » kisebbségtörténeti kronológia
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017  
intézménymutató

a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v w x y z

 
névmutató

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

 
helymutató

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w y z

 
 
 
   keresés
szűkítés        -        
      találatszám: 2 találat lapozás: 1-2
 



| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzõzöm


 

Névmutató: Bartha Zsófia

2008. szeptember 23.

Szeptember 19–20-án szervezte meg az idei MÚRE- tábort a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete Gyergyószárhegyen. Az idén rendezvény központi témája a sajtó és a hatalom viszonya volt. Ambrus Attila, a MÚRE elnöke azokról a veszélyekről tartott előadást, amelyekkel a romániai magyar – írott és audiovizuális – sajtónak kell szembenéznie. A rendezvény a MÚRE- nívódíjak és a különdíjak átadásával zárult. A Gyergyószárhegyi Alkotási Központ igazgatója, Kassay Péter idén Bölöni Domokost, a Népújság munkatársát tisztelte meg azzal, hogy a kulturális újságírásban, illetve a közművelődési életben kifejtett tevékenységéért átnyújtotta neki az intézmény különdíját. Bölöni Domokos nemcsak a Népújság munkatársaként jelentet meg cikkeket, hanem aktív művelődésszervező, szoros szálak fűzik a Sóvidékhez, hiszen Korondon közel 20 évig lakott, ahol tanár, iskolaigazgató, könyvtáros volt és ma is a korondi Hazanéző című lap főmunkatársa. MÚRE-dicséretben részesült Incze Ibolya, a Háromszék olvasószerkesztője. A Tomcsányi-díjat Bartha Zsófia, a székely-udvarhelyi Siculus Rádió munkatársa kapta. Oknyomozó riportjaiért Rostás Szabolcsnak, a Krónika szerkesztőjének Oltyán László-emlékdíjat és plakettet adott át az író özvegye. /Vajda György: MÚRE-tanácskozás Gyergyószárhegyen. Különdíj Bölöni Domokosnak. = Népújság (Marosvásárhely), szept. 23./

2016. február 24.

Öt éve a kreativitásért
Szombaton a Vigadóban ünnepel a KreaKids Stúdió 
A KreaKids Stúdió kis és nagy diákjai lázasan készülnek a szombati napra, ekkor ünneplik ugyanis a nem szokványos képzést nyújtó intézmény ötödik születésnapját.
A Vigadó nagytermében szombaton 17 órakor kezdődik a több kollekciót is felvonultató divatbemutató, ezt követően a Vigadó Galériában kiállítás nyílik az elmúlt időszak megvalósításaiból. Az eseményt megelőző finomhangolások kellemes feszültséget teremtenek, ottjártunkkor pozitív légkör és nagy izgalom fogadott a stúdióban. 
Merjünk nagyot álmodni! – ez a KreaKids Stúdió egyik mottója, ennek szellemében terelgeti a közel 70 növendéket a két stúdióvezető, Erőss Sándor dizájner és Babos-Máthé Réka divattervező.
A kreások az elmúlt öt évben közel száz rendezvényen adtak számot ötleteikről, alkotásaikról, és bár az utóbbi időben megtanultak szelektálni az események között, így is rengeteg háttérmunka és éjszakázás húzódik meg a kész termékek mögött. A szakemberek szerint a gyerekek évről évre magasabbra teszik a mércét, nem félnek álmodni, és minden alkalommal bebizonyítják, számukra is éppolyan fontos az itt folyó alkotói tevékenység, mint tanáraiknak. A tanár szó talán nem a legmegfelelőbb a köztük levő viszony leírására, hiszen többször is hangsúlyozták, nem a klasszikus értelemben vett oktatás zajlik.
– Nincs előre megszabva, hogy ezt így kell, és csak így lehet, hanem nyitottak vagyunk az ötletekre, bátorítjuk őket abban, hogy szabadon gondolkozzanak és dolgozzanak. Az ötletből mindig kézzel fogható valami lesz, és ez nagyon fontos, ne csak a fióknak tervezzünk, hanem valósítsuk is meg. Folyamatosan feszegetjük a határokat, ezáltal egyre hatékonyabbak lesznek – vallja a két iparművész, akik szerint szemmel látható a fejlődés a tanítványokon, és nagyon büszkék rájuk.
A Kreába járó diákok idejekorán önállósodnak, megtanulják az eredeti látásmód fontosságát, mellőzik a giccset, bátran felvállalják gondolataikat, mondandójukat, és nem félnek kifejezésre juttatni azokat.
– Ha nem is lesz mindenkiből grafikus, lakberendező, divat- vagy formatervező, már előnnyel indulnak neki az életnek, az esztétikai nevelés hatását a későbbiekben is érezni fogják, akkor, ha be kell rendezniük otthonukat, vagy épp meg kell varrniuk egy párnát, hogy csak a legbanálisabbakat említsem – jegyzi meg Erőss Sándor, majd hozzáteszi, a jelenlegi tanügyi rendszer erre nem alkalmas. – Úgy látom, még ha sokan megköveznek is érte, hogy a jelenlegi iskolai rendszer meg van bukva, ez látszik a következő generációkon is. Mindig elmondjuk, hogy ezért is indítottuk a Kreát, mert az egyetemi képzés csalódáskeltő. Mi megpróbálunk nyitottak lenni a külvilág felé, és több lehetőséget adni a diákjainknak, mint akár egy átlagos képzőművészeti egyetem.
A két oktató szerint a kreativitás alapból minden gyerekben adott, de fokozatosan „kinevelik” belőlük – a Kreában épp ezt próbálják elkerülni.
– Annak ellenére, hogy azt tartják, a Krea egy amolyan suli utáni hobbi, ez sokkal több annál, és a diákjaink is sokkal többnek gondolják. A legjobb tanács, amit adhatunk nekik az, hogy legyenek céltudatosak. Legyen egy nagy céljuk, amit sok kicsi céllal valósítanak meg, és ne adják fel, hanem bizonyítsák be önmaguknak, hogy képesek rá. Nagyon fontos, hogy merjenek álmodni, mert könnyű eltengődni egyik napról a másikra, s azok vesznek el, akik cél nélkül élnek – fogalmaz Babos-Máthé Réka. 
Bartha Zsófia. Székely Hírmondó (Kézdivásárhely)



lapozás: 1-2




(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék

 

 
kapcsolódó
» az adatbázisról
» írok a szerzőnek  
további kronológiák

» A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1944-1989
» Az RMDSZ tizenöt éve a sajtó tükrében
» Dél-erdélyi magyarság 1940-1944
» Horvátország 1991-1999
» Jugoszlávia 1989-1999
» Köztes-Európa kronológia 1756-1997
» Románia 1989-1996
» Szlovákia 1989-1998
» Ukrajna 1989-1998